Odcinek 4 "Andrzej Czaykowski - Garda"
Historię Andrzeja Czaykowskiego ps. Garda przedstawia Maciej Zakościelny, serialowy Bronek.
opis: Andrzej Czaykowski należał do elitarnego grona cichociemnych, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych zrzucanych na spadochronach do okupowanej Polski. Gardę zrzucano dwukrotnie. Andrzej Czaykowski walczył w kampanii wrześniowej przeciwko Niemcom, a później także Armii Czerwonej. Po zrzucie brał udział w powstaniu warszawskim. Aresztowany przez Niemców trafił do obozu Gross - Rosen. Po zakończeniu wojny znalazł się na Zachodzie, wrócił jednak, by kontynuować walkę przeciwko władzom komunistycznym. W 1951 r. został aresztowany przez UB, a w 1953 skazany na karę śmierci i rozstrzelany.
Odcinek 5 "Witold Pilecki"
Losy Witolda Pileckiego przybliży Maciej Zakościelny, serialowy Bronek.
opis: Bohaterem kolejnego odcinka serii jest Witold Pilecki, artysta malarz, przedsiębiorca, kawalerzysta, a przede wszystkim bohater. Rotmistrz był uczestnikiem kampanii wrześniowej. W 1940 roku Witold Pilecki dobrowolnie pozwolił Niemcom aresztować się podczas łapanki i wywieźć do Oświęcimia. Był autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Po ucieczce z obozu Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim, a po zakończeniu wojny prowadził działalność wywiadowczą na terenie komunistycznej Polski. Aresztowany w 1947 roku, okrutnie torturowany w śledztwie, a następnie skazany na karę śmierci i stracony.
Odcinek 6 "Hieronim Dekutowski - Zapora"
Losy Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora przedstawia Jakub Wesołowski, serialowy Michał.
opis: Mjr Dekutowski był żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemnym, wybitnym dowódcą oddziałów partyzanckich Armii Krajowej i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", które po 1945 r. kontynuowało tradycje akowskie. Wyrok śmierci na Dekutowskim władze komunistyczne wykonały 7 marca 1949 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie.
Odcinek 7 "Metody przesłuchań UB"
W odcinku Karolina Gorczyca (serialowa Ruda) i Mariusz Kiljan (serialowy Woźniak) przybliżają metody działań UB podczas przesłuchań.
opis ze strony serialu: Urząd Bezpieczeństwa przejął metody przesłuchań od towarzyszy z NKWD. Jedną z popularniejszych był tzw. „Konwejer”. Polegała ona na przesłuchiwaniu więźnia przez kilka dni, bez jedzenia i picia. Ofiara była zmuszana do ciągłego stania, bito ją, grożono śmiercią. Inne metody obejmowały pozorowane egzekucje, groźby wobec bliskich i trzymanie w karcerze zalanym wodą.
Odcinek 8 "Skala oporu, skala ofiar"
Magdalena Cielecka, serialowa Ada Lewińska - Minister UB i Kolina Gorczyca, serialowa Ruda przybliżają działalność UB, które kontrowało wszystkie sfery życia każdego mieszkańca.
opis ze strony serialu: Kluczowym resortem organizującym komunistyczny aparat przemocy w Polsce było Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego ze Stanisławem Radkiewiczem na czele. W roli wroga obsadzano, wyjęte spod prawa już przez Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, organizacje konspiracyjne Polskiego Państwa Podziemnego. Szacuje się, że w latach od 1944 do 1956 w szeregach organizacji walczących o faktyczną niepodległość Polski znalazło się około 300 tysięcy osób. Zbrodniczy system komunistyczny pochłonął w tym okresie życie aż 150 tysięcy obywateli. Na śmierć skazano 8500 osób, z których nie mniej niż 5000 stracono.
Odcinek 9 "Oddziały pozorowane"
W odcinku Jakub Wesołowski, serialowy Michał i Mariusz Kiljan, serialowy Woźniak przybliżają działalność oddziałów pozorowanych.
opis ze strony serialu: Jedną z najbardziej wyrachowanych metod działania było wykorzystywanie oddziałów pozorowanych, w których za partyzantów podawały się jednostki i grupy podległe władzy komunistów. Metoda ta okazała się być niezwykle skuteczna w tworzeniu czarnego wizerunku żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz wprowadzeniu dezorganizacji w jego szeregach. Jednym z największych sukcesów aparatu bezpieczeństwa była, prowadzona przez 5 lat operacja Cezary. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, po rozbiciu ostatniej prawdziwej struktury konspiracyjnej IV Komendy WiN, stworzyło strukturę fikcyjną: V Komendę WiN.
Odcinek 10 "Stanisław Mikołajczyk"
opis: Cykl przybliża sylwetki postaci historycznych, pojęcia i zjawiska z powojennej historii Polski, które w bezpośredni sposób związane są z fabułą i bohaterami VI serii "Czasu honoru". Stanisława Mikołajczyka przedstawi Jerzy Schejbal, serialowy Janisz.
Czas honoru - realia i ludzie odc. 11 "Amnestie"
W temat amnestii wprowadzają widzów: Magdalena Cielecka, Jerzy Schejbal i Karolina Gorczyca.
opis: Kolejne dwie amnestie w 1945 i 1947 roku, ogłaszane przez komunistów, nie zapewniały ludziom z podziemia powrotu do normalnego życia. Miały wyłącznie na celu całkowitą likwidację oddziałów leśnych i każdej formy opozycji. Za demobilizację oddziałów i zdanie broni obiecywano gwarancje osobistego bezpieczeństwa i umożliwienie powrotu do pracy. Wkrótce jednak po ujawnieniu większość osób decydujących się na ten krok została aresztowana lub zmuszona do ponownej konspiracji.
Odcinek 12 "Danuta Siedzikówna - Inka"
premiera: 17 listopada 2013
Losy Inki przybliży Karolina Gorczyca, serialowa Ruda.
opis: Bohaterką kolejnego odcinka serii jest Danuta Siedzikówna ps. Inka, sanitariuszka i łączniczka w V Brygadzie Wileńskiej AK. Jej historia odzwierciedla tragiczne losy wielu młodych kobiet zaangażowanych w działalność niepodległościową. Danuta wstąpiła do konspiracji, mając 15 lat. Po wojnie nadal działała w podziemiu niepodległościowym i trafiła do brygady legendarnego dowódcy AK majora Zygmunta Szendzielarza Łupaszki. Jako sanitariuszka udzielała pomocy także pobitym przeciwnikom, opatrując rannych milicjantów i ubeków. W 1946 roku wpadła w ręce UB. Mimo brutalnego śledztwa nie ujawniła żadnych istotnych informacji. Komunistyczny sąd skazał ją na karę śmierci. Inka została rozstrzelana na kilka dni przed swoimi osiemnastymi urodzinami.
Odcinek 13 "Proces pokazowy, mord sądowy, proces kiblowy."
premiera: 24 listopada 2013